Bucureşti, România
E-mail: blogziar@yahoo.com

miercuri, 12 martie 2014

COBITORII

Chiar nu ştiu şi, sincer să fiu, nici nu vreau să-mi imaginez de unde naiba au fost pescuiţi şi radical convertiţi profesional comentatorii de sport de la posturile noastre de profil sau generaliste, însă după ce, de-o relativ recentă pildă, până şi cel, mai de Doamne-ajută, de la TVR (şi Sport 1), responsabil cu hocheiul, m-a înnebunit în timpul Olimpiadei de la Soci decretând, în repetate cazuri, cu emfaza tâmpă a “expertului” care nu înţelege nimic, deşi a văzut la viaţa lui poate sute de răsturnări dramatice de scor, când s-au dat şi câte trei goluri într-un minut, că echipa aflată la un moment dat, pe la jumătatea primei reprize (din cele trei plus eventualele prelungiri!), în avantaj de un gol sau cel mult două, nu mai poate scăpa victoria, iar toţi cei, mai de Doamne-fereşte, de pe la Eurosport, DigiSport, Sport.ro sau ProTV simt frecvent nevoia să anunţe scorul final al meciurilor de fotbal încă de prin minutul 70 – după care, fireşte că de cele mai multe ori se mai dau două-trei goluri, schimbându-se chiar şi învingătoarea, amănunt care însă nu-i descumpăneşte câtuşi de puţin, d-apăi să-i înveţe minte definitiv, dovadă că la meciul următor, comentat, din nefericire, tot de ei, deşi te-ai fi aşteptat să fie daţi afară în şuturi între timp, o iau de la capăt –, nu mai departe de duminică şi ieri seară, mai întâi doi nătăfleţi, apoi unul singur dintre ei (deşi nu-mi fac iluzia că ălălalt e acum şef peste femeile de serviciu), de la DolceSport (v-am spus eu că o să mai am de boscorodit dacă nu renunţ la abonament!) vesteau încă după încheierea primului set, ce-i drept câştigat lejer, al meciurilor Simonei Halep cu Lucie Safarova, respectiv Eugenie Buchard, că “fata noastră” va obţine fără îndoială o victorie mai facilă decât se anticipa şi va urca atâtea şi-atâtea locuri în clasamentul WTA, după care, o oră şi ceva mai târziu, după ce românca pierduse categoric al doilea set şi revenea, în mod miraculos, cu multă şansă, în finalul celui decisiv, de la 3-4, cu break al adversarei, câştigându-l cu 6-4 (evoluţia scorului în cele două partide a fost înfricoșător de identică), tot ei, respectiv el, recunoştea(u) că ne-au mai ieşit nişte fire de păr albe.

Dar, deoarece, aşa cum spune înţelepciunea populară, “în timp ce deşteptul învaţă din greşelile altora, prostul nu învaţă nici măcar din ale lui”, mă aştept ca şi diseară, la un moment dat, dacă lucrurile vor merge măcar pentru o vreme bine pentru Halep în meciul, şi-aşa mai uşor pe hârtie, cu Casey Dellacqua, să aud fix acelaşi gen de comentariu, care, printre altele, trezeşte şi superstiţiosul din mine, fiindcă – lucru verificat statistic – în nouă (iar acum, graţie Simonei, doar opt) din zece cazuri, după o astfel de (anti)cobeală idioată, favoriţii mei mănâncă bătaie.