Bucureşti, România
E-mail: blogziar@yahoo.com

joi, 7 noiembrie 2013

UN SCENARIU CUNOSCUT

Aseară, în minutul 90 al meciurilor din Champions League Borussia Dortmund - Arsenal şi FC Basel - Steaua, la care mă uitam în paralel, punând chiar, în mod patriotic, meciul campioanei României pe televizorul mai mare şi mai HD, la scorul de 1-0 pentru echipele cu care ţineam (favorite ar fi cam mult spus, pentru că la categoria asta se încadrează doar “tunarii”, steliştii fiind nişte preferaţi de conjunctură, strict în cupele europene), copleşit de tensiunea celor patru, respectiv trei minute suplimentare dictate de arbitri, în care echipele-gazdă presau din ce în ce mai tare, am făcut două lucruri, unul bun şi unul rău. Cel bun a fost că am stins televizorul la care îi urmărisem până atunci pe londonezi, iar cel rău că l-am lăsat să meargă pe cel unde erau bucureştenii.

În consecinţă, conform unui scenariu verificat de nenumărate ori de-a lungul timpului, Arsenal a scăpat cu faţa curată, păstrându-şi intacte şansele de a se califica în faza superioară, în timp ce Steaua a încasat golul care îi cam dă deja prilejul să se concentreze pe competiţiile interne, pe care de altfel le domină copios. Asta e!